Kawowe odkrycie przy autostradzie A4

Sytacja miała miejsce o dość wczesnej porze. Musiałem się zatrzymać, bo już bardzo chciało mi się spać. Przypadkowo znaleźliśmy się na parkingu Autogrill Rzędziwojowice przy autostradzie A4. Przed wjazdem wita nas sporych rozmiarów kubek z charakterystyczną przykrywką, reklamujący kawę Coffee Heaven.

001

Nie martwcie się nie o tym będzie, gdyż kawa z automatu mnie nie interesuje. Tymczasem Mimi, prowadzona niezawodnym nosem, poszła myszkować w poszukiwaniu czegoś na wzmocnienie. Jeszcze zanim wysiadła z auta, oświadczyła, że nawet Coffee Heaven się napije, bo kofeiny pragnie. Jednak mija bokiem automat do kawy i idzie dalej za zapachem, wgłąb stacji Autogrill, a tam wyczuwa aromat kawy, który jest tak miły i intensywny, że przytłoczył nawet zapach pieczonej golonki. Ku radości widzi spory ekspress i bardzo włoskie menu kawowe zaczynające się od ristretto, espresso i machiatto.

004

Na środku jeszcze rozstawiony jest mały sklepik z naturalnymi włoskimi specjałami – wybieramy cytrynowe ciasteczka. Mimi pewna siebie mówi, że tu będzie dobra kawa! Zamawiamy dwa espresso. Pani, która jeszcze przed chwilą wydawała golonkę, podchodzi do młynka i mieli porcję kawy, ładuje kolbę i ugniata tamperem charakterystycznym ruchem i zakłada kolbę. Ekspres wykonuje resztę pracy. Dostajemy espresso o właściwej pojemności z ładną kremą, a smak?

003

Wiele razy, zdarzało nam się bywać w krakowskich kawiarniach, gdzie stały najnowsze włoskie ekspresy i przeszkoleni, pewni siebie bariści i nawet całkiem niezłe mieszkanki kaw, ale kawy wypić się nie dało lub nie pozostawiała dobrych wspomnień. Nieustannie zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, że w mieście nie można napić się porządnie zaparzonego espresso? Gorzkie, lurowate, za duże, spalone, nieświeże, zwietrzałe. I odwieczne pytanie – gdzie na kawę? Pomimo tego, że wciąż powstają nowe lokale, a to nadal pytanie pozostaje aktualne i bez odpowiedzi.

Paradoksem jest to, że już 3 razy testowaliśmy kawę na stacji Autogrill i za każdym razem była naprawdę dobra, pozostawiająca przyjemny posmak na podniebieniu. Dodam jeszcze, że Italialn Coffee Store by Kimbo po obu stronach autostrady serwuje tak samo dobre espresso. A co ciekawe wszystkie panie są przeszkolone i posiadają podstawową wiedzę o tym, co jest ważne przy parzeniu kawy. A dla tradycjonalistów można zamówić zwykłą zasypę…

005 002

Reklamy
%d blogerów lubi to: